Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Основне меню
Національний університет оборони України

Науково-дослідний центр випробувань, експертизи та сертифікації персональних броньованих засобів захисту

полковник Святослав СЄДОВ
Начальник центру
кандидат технічних наук, старший дослідникполковник
Святослав СЄДОВ
Загальна інформація

Науково-дослідний центр випробувань, експертизи та сертифікації персональних броньованих засобів захисту є структурним підрозділом Національного університету оборони України і підпорядковується начальнику університету.

Координація наукової та науково-технічної діяльності Центру здійснюється заступником начальника університету з наукової роботи.

Основними завданнями Центру є:

  • проведення наукових досліджень за напрямами розвитку (модернізації) засобів індивідуального та колективного бронезахисту, протимінного захисту броньованих машин, вибухостійкості конструкцій, патронів до стрілецької зброї та гранат;
  • підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів, участь у перепідготовці та підвищенні кваліфікації військових фахівців, забезпечення творчої діяльності учасників освітнього процесу;
  • оцінка відповідності (випробування та експериментальні дослідження) засобів індивідуального та колективного бронезахисту;
  • науково-технічна експертиза засобів індивідуального та колективного бронезахисту;
  • сертифікація персональних броньованих засобів захисту на відповідність встановленим вимогам;
  • розроблення нормативних документів за напрямом розвитку засобів індивідуального та колективного бронезахисту;
  • створення і вдосконалення науково-дослідної бази для проведення досліджень.

Структура

Центр структурно складається з:

  • науково-випробувального відділу;
  • науково-дослідної лабораторії експертизи та сертифікації персональних броньованих засобів захисту.

Історія створення та розвитку

  • 1992-2000 роки – спеціалізована балістична лабораторія кафедри броні та технологічної підготовки Київського вищого танкового інженерного училища імені маршала Якубовського;
  • 2000 рік – об’єднання з лабораторією вибуху Київського інституту Військово-Повітряних Сил та утворення науково-дослідної лабораторії проблем відновлення озброєння та військової техніки та випробувань спеціальних матеріалів Національної академії оборони України;
  • 2008 рік – науково-випробувальна лабораторія зброї та спеціальних захисних матеріалів науково-інноваційного відділу науково-методичного центру організації наукової та науково-технічної діяльності Національного університету оборони України імені Івана Черняховського;
  • 2019 рік – науково-випробувальний відділ Національного університету оборони України імені Івана Черняховського;
  • з березня 2023 року – науково-дослідний центр випробувань, експертизи та сертифікації персональних броньованих засобів захисту Національного університету оборони України.

Науковий потенціал

Науковий потенціал Центру складають 5 вчених, з яких 2 доктори технічних наук, професори та 3 кандидати технічних наук, старші дослідники, а також триває підготовка 4 ад’юнктів за спеціальністю 255 – “Озброєння і військова техніка”.

У Центрі функціонують 2 наукові школи:

  • розвитку методологічних основ побудови балістичного захисту бойових колісних машин;
  • розвитку методологічних основ побудови комплексного протимінного захисту бойових броньованих машин.

Особовий склад Центру є членами технічних комітетів стандартизації:

  • ТК 320 “Споруди для зберігання боєзапасу”;
  • ТК 143 “Засоби захисту від злочинів, послуги з охорони та безпеки”.

Двоє вчених зі складу Центру є членами спеціалізованих вчених рад для захисту дисертацій.

Серед особового складу Центру є два лауреати премії Президента України для молодих вчених, один лауреат премії Верховної Ради України молодим вченим, один стипендіат державної іменної стипендії найкращим молодим вченим для увічнення подій Революції Гідності та вшанування подвигу Героїв України – Героїв Небесної Сотні та два стипендіати Кабінету Міністрів України для молодих вчених.

Основні досягнення та здобутки

У 2023 році, на замовлення органів військового управління, Центром виконано 2 науково-дослідні роботи, 3 оперативні завдання, 3 науково-технічні експертизи та проведено сертифікацію 4 партій продукції військового призначення (шоломи бойові балістичні, окуляри захисні балістичні та бронежилети).

Протягом 2022 та 2023 років Центром проведено близько 4000 випробувань зразків індивідуального та колективного захисту, захисних споруд, їх елементів та конструкцій різного типу.

За результатами випробувань частка зразків, які не відповідали встановленим вимогам, у 2022 році склала 23 % від загальної кількості зразків, а у 2023 році – 21 %.

Завдяки компетентним діям кваліфікованого персоналу Центру вдалося запобігти постачання партій неякісних засобів індивідуального бронезахисту для потреб Збройних Сил України.

Крім того, було проведено низку випробувань та досліджень трофейних зразків російської федерації, таких як патрони до стрілецької зброї, бронежилети та шоломи. Встановлено їх технічні характеристики, захисні властивості та шляхи протидії відповідно.

Центр акредитований Національним агентством з акредитації України на відповідність вимогам ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 (EN ISO/IEC 17025:2017, IDT; ISO/IEC 17025:2017, IDT) “Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій”, а також триває акредитація на відповідність вимогам ДСТУ ISO/IEC 17065:2019 “Оцінка відповідності. Вимоги до органів сертифікації продукції, процесів та послуг”.

На початку 2018 року, у рамках переходу Міністерства оборони України на стандарти НАТО, Центр – єдиний в Україні орган оцінки відповідності, який розширив сферу акредитації у Національному агентстві з акредитації України відповідно до вимог стандартів НАТО та приступив до проведення балістичних випробувань засобів індивідуального захисту.

Для проведення балістичних випробувань у розпорядженні Центру є необхідне вимірювальне обладнання та устаткування, всі види стрілецької зброї калібрів від 5,45 мм до 14,5 мм, балістичні стволи, а також необхідні типи боєприпасів.

Крім того, для проведення балістичних випробувань за стандартами НАТО (випробування на протиосколкову стійкість), Центром використовуються пневматичні установки калібрів 5,6 мм, 6мм та 7,62 мм.

Вимірювальне обладнання та устаткування Центру атестоване Центральним управлінням метрології та стандартизації Збройних Сил України на відповідність вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 “Система керування вимірюваннями. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання”.

Контакти

м. Київ, Повітрофлотський проспект, 28
тел.: (044) 271-09-45
e-mail: nvv_nuou@post.mil.gov.ua