Науково-дослідний центр воєнної історії
- Головна >
- Університет >
- Структурні підрозділи університету >
- Інститути >
- Навчально-науковий інститут воєнної історії >
- Науково-дослідний центр воєнної історії
Талаур Сергій Євгенович
Науково-дослідний центр воєнної історії створений відповідно до директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 30 серпня 2014 року № Д-322/1/30, як спеціалізований структурний підрозділ університету для професійного проведення воєнно-історичних досліджень у галузі воєнної історії.
На виконання директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 14 серпня 2023 року № Д-321/80/дск з вересня 2023 року центр включено до новоствореного в університеті навчально-наукового інституту воєнної історії.
Центр за своїм призначенням здійснює дослідження військової історії, розвиток форм і способів збройної боротьби, узагальнює досвід підготовки і ведення війн. Особлива увага зосереджується на вивченні бойового досвіду Збройних Сил України у захисті державної незалежності від російської агресії, впровадженню його в освітній процес підготовки військових фахівців, а також практичну діяльність органів військового управління, командирів і начальників усіх рівнів.
Основними завданнями центру є:
- проведення наукових досліджень безпекового середовища на глобальному, регіональному та національному рівнях з військової історії: історії війн, воєнного мистецтва, військового будівництва, розвитку озброєння і військової техніки, за науковими напрямами історії: воєнної політології, військового права та міжнародної миротворчої діяльності;
- наукове супроводження освітнього процесу в університеті за воєнно-історичним напрямом;
- підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації – докторів філософії, кандидатів і докторів наук для Збройних Сил України та інших військових формувань;
- забезпечення роботи докторської спеціалізованої вченої ради зі спеціальності 20.02.22 – військова історія;
- забезпечення видання університетського збірника наукових праць “Воєнно-історичний вісник” (фахового видання з історичних наук);
- участь у створенні (удосконаленні) нормативно-правової бази для забезпечення освітньої діяльності в університеті;
- участь у розробці та здійсненні експертизи проєктів законодавчих та інших нормативно-правових актів за напрямом діяльності центру;
- забезпечення культурного й духовного розвитку особистості, виховання особового складу в дусі патріотизму й поваги до Конституції України.
До складу центру входять: науково-дослідний відділ проблем історії війн і воєнного мистецтва та науково-дослідна лабораторія проблем воєнної історії України.
У центрі працюють 4 доктори та 9 кандидатів наук.
За роки існування центру виконано 11 науково-дослідних робіт, видано більше 10 монографій, науково-популярних видань та іншої наукової продукції у галузі воєнної історії. Продовжується опрацювання багатотомного видання про збройний конфлікт на Сході України.
Ад’юнктами, докторантами, здобувачами та науковими працівниками центру захищено 9 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук (доктора філософії), 1 дисертацію – доктора наук.
Наукові працівники центру беруть участь у роботі спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій у галузі історичних наук.
Результати наукових досліджень співробітників центру регулярно публікуються у виданнях, включених до міжнародних наукометричних баз даних Scopus та Web of Science Core Collection.
Шорічно центр організовує та проводить Міжнародну науково-практичну конференцію “Українське військо: сучасність та історична ретроспектива”.
У рамках проєкту “Соціоцентрична боротьба в Україні: військовий патріотизм, російський вплив та наслідки для європейської безпеки” центр активно співпрацює з Норвезьким університетським коледжем оборони.
ОСНОВНІ ВИДАННЯ ЦЕНТРУ
Основні тематичні напрями журналу: розвиток методології воєнно-історичної науки; вивчення історії війн, окремих воєнних кампаній та операцій; дослідження досвіду будівництва, бойової, організаційної і мобілізаційної підготовки, військового управління, всебічного забезпечення воєнних (бойових) дій та бойового застосування збройних сил, їх видів і родів військ; студіювання принципів, форм і способів збройної боротьби та інші.