Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Основне меню
Національний університет оборони України

Кафедра інженерної підтримки

полковник ПІДГОРОДЕЦЬКИЙ Микола Миколайович
Начальник кафедри
кандидат військових наук. доцентполковник
ПІДГОРОДЕЦЬКИЙ Микола Миколайович

Кафедру інженерної підтримки Інституту логістики та підтримки військ (сил) Національного університету оборони України створено на підставі директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України 01 березня 2023 року на базі кафедри оперативного та бойового забезпечення інституту забезпечення військ (сил) та інформаційних технологій.

Історія кафедри

Підготовка офіцерів оперативного та стратегічного рівнів освіти була розпочата з 1 березня 1994 р., коли наказом Міністра оборони України була сформована кафедра інженерного забезпечення Академії ЗС України (м. Київ), яка з 17 квітня 1999 р. була переформована у Національну академію оборони України (далі – НАОУ), а у подальшому з лютого 2010 р. – в Національний університет оброни України.

Кафедра інженерного забезпечення Академії ЗС України, у подальшому НАОУ, була призначена для навчання слухачів оперативно-тактичного (до 1998 р. – загальновійськових фахівців) та оперативно-стратегічного рівнів з питань організації інженерного забезпечення в бою і операціях ЗС України, їх об’єднань, з’єднань та частин.

Першим начальником кафедри інженерного забезпечення був полковник Мезенцев Ігор Іванович (з 18 жовтня 1993 р.). З 1996 р. в результаті реформування була створена об’єднана кафедра бойового забезпечення, до складу якої увійшов науково-педагогічний склад кафедр інженерного забезпечення та РХБ захисту. У серпні 1998 р. знову була створена окрема кафедра інженерного забезпечення НАОУ. Після перебування з вересня 2007 р. по лютий 2010 р. у складі кафедри бойового оперативного забезпечення НАОУ, а з лютого 2010 р. кафедра в черговий раз набула статусу окремої кафедри інженерного забезпечення, що структурно входила до інституту оперативного забезпечення та логістики у складі НУОУ. У 2013 році кафедра знову була переформована в кафедру оперативного та бойового забезпечення інституту оперативного забезпечення та логістики у складі НУОУ яка в такому форматі проіснувала до березня 2023 року.

Про кафедру

Кафедра інженерної підтримки є одним із базових структурних підрозділів Інституту логістики та підтримки військ (сил) Національного університету оборони України, впроваджує в освітній процес найкращі практики та новітні знання на стратегічному, оперативному рівнях, укомплектована підготовленими, мотивованими науково-педагогічними працівниками, має сучасну навчальну матеріально-технічну базу, спроможна забезпечити Збройні Сили України та інші складові сектору безпеки і оборони України високопрофесійними фахівцями, офіцерами-лідерами.

Науково-педагогічні працівники кафедри мають досвід участі в бойових діях та міжнародних миротворчих операціях.

За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові більша частина офіцерів та випускників кафедри нагороджена держаними нагородами, в тому числі орденами Богдана Хмельницького, “За мужність”, “Данила Галицького”.

Серед випускників кафедри багато нагороджених за самовідданість та відвагу під час виконання службового обов’язку, а двом з них присвоєно звання Героя України з врученням ордена “Золота Зірка”:

  • полковнику Дикому Денису Леонідовичу – Указ Президента України №94/2022;
  • підполковнику Бурковському Сергію Вікторовичу – Указ Президента України №179/2022.

Навчально-методична робота

У відповідності до системи підготовки фахівців в університеті здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти” від 29.04.2015 № 266, кафедра здійснює підготовку офіцерів за спеціальністю 254 “Забезпечення військ (сил)” та спеціалізацією “Організація інженерного забезпечення бойових дій військ (сил)”.

Кафедра приймає участь у підготовці фахівців зі спеціальностей:

  • 256 “Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності)”;
  • 253 “Військове управління (за видами збройних сил)”;
  • 011 “Освітні, педагогічні науки”;
  • 017 “Фізична культура і спорт”.

Здійснює підготовку фахівців на командно-штабному курсі (L-2), курсі офіцерів оперативного рівня (L-3) та курсі вищого керівного складу (L-4); у підготовці курсантів за спеціальністю 017 “Фізична культура і спорт”.

Науково-педагогічні працівники кафедри спроможні проводити заняття іноземними мовами.

Кафедра викладає дисципліни:

  • “Організація інженерної підтримки військ (сил) в операціях”,
  • “Інженерна підтримка застосування військ (сил)”,
  • “Тактика військових частин (підрозділів) інженерних військ”,
  • “Оцінювання ефективності інженерної підтримки”,
  • “Методи дослідження інженерної підтримки військ (сил)”,
  • “Мінна безпека”,
  • “Інженерна підтримка”.

Наукова та науково-технічна діяльність

Особовим складом кафедри інженерної підтримки в період 2018-24 років реалізовано матеріали науково-дослідних робіт в освітньому процесі університету:

  • НДР “Дослідження питань щодо удосконалення роботи органів управління оперативних (оперативно-тактичних, тактичних угруповань військ ЗСУ під час планування ВУП в операціях (бойових діях), шифр “Пошук - 2 - ВУП”;
  • НДР “Обґрунтування рекомендацій щодо підвищення ефективності залучення Збройних Сил України до протимінної діяльності в Україні”, шифр “Антиміна”. Кафедра виконувала НДР в якості головного виконавця;
  • НДР “Визначення порядку влаштування інженерних загороджень в об’єднаних операціях з урахуванням стандартів НАТО” шифр “Сіромаха”. Кафедра виконувала НДР в якості відповідального виконавця;
  • НДР “Дослідження шляхів впровадження технологій штучного інтелекту в інтересах забезпечення та підтримки бойових дій (операцій) військ (сил) ЗС України” шифр “Брайн”;
  • НДР шифр “Доктрина”, “Зубр”, “Координація”.

На кафедрі існує наукова школа започаткована полковником Мезенцевим І.І., яка створила єдину дослідну програму, визначила спільні наукові погляди в галузі теорії інженерної підтримки.

Під керівництвом лідера школи професора генерал-майора Лісневського В.В. існує неформальний творчий колектив дослідників різних поколінь (полковники Мацько О.Й. – випуск ад’юнктури 1999 р., Черних І.В. ¬– 2003 р., Коцюруба В.І. –¬ 2006 р., Кізяк Я.О. – 2013 р., Підгородецький М.М. ¬– 2016 р., Іващук О.А. – 2022 р.) об’єднаних загальним стилем дослідницької роботи з питань інженерної підтримки, які втілюють наукові дослідження у життя.

Наявність наукової школи дозволяє якісно вирішувати наукові завдання, своєчасно реагувати на зміни умов і факторів, що впливають на ефективність інженерної підтримки операцій (бойових дій).

Видання кафедри

Кафедра успішно займається виданням навчальної літератури за напрямками діяльності, що розміщені на сайті електронної бібліотеки університету.

Оформлення графічних документів з оперативного забезпечення за стандартами НАТО: навч.посіб.; – К.: НУОУ, 2018. – 54 с.
Оформлення графічних документів з оперативного забезпечення за стандартами НАТО: навч.посіб.; – К.: НУОУ, 2018. – 54 с.

Авторський колектив: канд. військ. наук, доц. І.В. ЧЕРНИХ; к.т.н, доц. В.М. ФІЛЬ; канд. військ. наук М.М. ПІДГОРОДЕЦЬКИЙ.

Навчальний посібник розроблений у відповідно до вимог наказу Генерального штабу Збройних Сил України від 25.04.2018 № 170, Армійського навчально-довідкового видання (ADRP) 1-02 датованого 7 грудня 2015, Міжвидові умовні позначкиAPP-6 від 16.10.2017 року, військового стандарту MIL-SТD 2525D від 10.06.2014.

Управління інженерними підрозділами згідно зі стандартами (процедурами) НАТО: навч.посіб.; – К.: НУОУ, 2018. –92с.
Управління інженерними підрозділами згідно зі стандартами (процедурами) НАТО: навч.посіб.; – К.: НУОУ, 2018. –92с.

Авторський колектив: канд. військ. наук, проф. О.Й.МАЦЬКО; канд. військ. наук М.М. ПІДГОРОДЕЦЬКИЙ; М.А. Федорович; С.В. ГОЛІВЕЦЬ.

У навчальному посібнику наведено порядок управління інженерними підрозділами згідно зі стандартами (процедурами) НАТО, під час виконання завдань інженерного забезпечення.

Навчальний посібник призначений для слухачів, науково-педагогічних працівників університету, командирів і штабів під час підготовки і проведення навчань, спільних операцій багатонаціональних сил та впровадження в навчально-виховному процесі у вищих військових навчальних закладах.

Мінні та протимінні операції за стандартами (процедурами) НАТО: навчально-методичний посібник/колектив авторів. – К.: НУОУ ім. Івана Черняховського, 2019. - 346 с.
Мінні та протимінні операції за стандартами (процедурами) НАТО: навчально-методичний посібник/колектив авторів. – К.: НУОУ ім. Івана Черняховського, 2019. - 346 с.

Авторський колектив: кандидат військових наук ПІДГОРОДЕЦЬКИЙ М.М.; кандидат військових наук, професор МАЦЬКО О.Й.; ФЕДОРОВИЧ М.А.; кандидат історичних наук, доцент КОЛОС Р.Л.; доктор технічних наук, старший науковий співробітник, доцент КОЦЮРУБА В.І.; кандидат військових наук, доцент ЧЕРНИХ І.В.; кандидат військових наук КІЗЯК Я.О.; ГОЛІВЕЦЬ С.В.; ПІДГОРОДЕЦЬКА І.М.; ІВАЩУК О.А.

У навчально-методичному посібнику наведено порядок проведення мінних та протимінних операцій,щодо улаштування та подолання загороджень за стандартами (процедурами) НАТО, методика та приклади проведення розрахунків під час розв’язування задач щодо улаштування загороджень.

Навчально-методичний посібник призначений для слухачів університету, науково-педагогічних працівників та здобувачів учених ступенів під час написання наукових статей та проведення досліджень.

Екологічна безпека військ (сил) та протимінна діяльність – підручник / колектив авторів. - К.: НУОУ ім. Івана Черняховського, 2021.
Екологічна безпека військ (сил) та протимінна діяльність – підручник / колектив авторів. - К.: НУОУ ім. Івана Черняховського, 2021.

Авторський колектив: доктор технічних наук, професор КУРТСЕІТОВ Т.Л.; доктор технічних наук, професор, Заслужений винахідник України КОЦЮРУБА В.І.; кандидат військових наук, доцент БЛЕКОТ О.М.; кандидат військових наук, доцент ЧЕРНИХ І.В.; кандидат технічних наук, доцент ФІЛЬ В.М.; кандидат військових наук ПІДГОРОДЕЦЬКИЙ М.М.; ПОЛЮЛЯК В.М.; кандидат технічних наук РОМАНЮК В.П.; ІВА1ДУК O.A.; кандидат військових наук, старший дослідник КІЗЯК Я.О.; БОРТА P.M.; кандидат військових наук, доцент ПОСМІТЮХ О.І.; доктор філософії ЧЕРЕВКО P.M., кандидат військових наук, доцент ЕУНБІН К.В.

У підручнику розглянуті основні положення теорії та практики забезпечення екологічної безпеки військ (сил) та протимінної діяльності. Значна увага приділяється порядку виконання завдань забезпечення екологічної безпеки основними посадовими особами військових частин у повсякденній діяльності та надзвичайних ситуаціях. У другому розділі розглянуті основні положення протимінної діяльності та мінної безпеки військ (сил). Підручник призначено для проведення занять зі слухачами НУОУ імені І. Черняховського. Крім того, ним можуть користуватися посадові особи органів управління РХБ захисту та інженерної підтримки військових частин і підрозділів родів військ при виконанні ними службових обов’язків та здобувачі наукових ступенів (рівнів освіти) ВВНЗ.

Основи мінної безпеки  - навчальний посібник/ колектив авторів. – К.: НУОУ ім. Івана Черняховського, 2021. – 52с.
Основи мінної безпеки - навчальний посібник/ колектив авторів. – К.: НУОУ ім. Івана Черняховського, 2021. – 52с.

Авторський колектив: доктор технічних наук, професор, Заслужений винахідник України КОЦЮРУБА В.І.; кандидат військових наук, доцент ЧЕРНИХ І.В.; кандидат технічних наук, доцент ФІЛЬ В.М.; кандидат військових наук ПІДГОРОДЕЦЬКИЙ М.М.; ПОЛЮЛЯК В.М.; ЧЕРЕВКО Р.М.; ІВАЩУК O.A.; кандидат військових наук, старший дослідник КІЗЯК Я.О.; кандидат військових наук, доцент ПОСМІТЮХ О.І.; КОВАЛЬСЬКИЙ В.М,; ФУРДИК В.Д.

Навчальний посібник призначений для слухачів університету та створений з метою надання офіцерам знань:

  • з порядку дій підрозділу в умовах застосування саморобних вибухових пристроїв та вибухонебезпечних предметів;
  • з управління підрозділами при виконанні завдань в умовах мінної небезпеки.