Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Cкринька зауважень та пропозицій
Основне меню
Національний університет оборони України

Кафедра Сухопутних військ

полковник Сергій ПОЧИНОК
Начальник кафедри, кандидат військових наукполковник
Сергій ПОЧИНОК

полковник Сергій СКОРОДІД
Заступник начальника кафедри, доктор філософіїполковник
Сергій СКОРОДІД

Кафедра Сухопутних військ є структурним підрозділом командно-штабного інституту застосування військ (сил) Національного університету оборони України.

Кафедра призначена для проведення навчально-виховної і методичної діяльності, спрямованої на підготовку фахівців Сухопутних військта здійснює наукову, науково-дослідну та науково-технічну діяльність за напрямом дослідження проблем застосування родів військ Сухопутних військ.

Основні завдання кафедри:

  • підготовка здобувачів вищої освіти за відповідними освітніми програмами: на першому (бакалаврському), другому (магістерському), третьому (освітньо-науковому) рівнях вищої освіти;
  • підготовка слухачів курсу вищого керівного складу стратегічного рівня (L-4), курсу офіцерів об’єднаних штабів оперативного рівня (L-3);
  • підготовка слухачів курсів з питань планування бою (бойових дій) та управління бойовими діями військових частин (підрозділів) Сухопутних військ Збройних Сил України, бойового застосування загальновійськових частин, бойового застосування підрозділів окремої бригади армійської авіації, розвідки повітряного противника у військах протиповітряної оборони Сухопутних військ Збройних Сил України, управління вогнем підрозділів та військових частин протиповітряної оборони Сухопутних військ Збройних Сил України;
  • створення освітнього середовища, орієнтованого на задоволення потреб та інтересів здобувачів вищої освіти;
  • імплементація стандартів НАТО у зміст навчання та запровадження передових підходів до організації освітнього процесу за досвідом країн-партнерів з метою удосконалення освітнього процесу.

Структура кафедри:

  • управління кафедри (начальник кафедри, заступник начальника кафедри);
  • науково-педагогічні працівники;
  • науково-дослідна лабораторія проблем застосування родів військ Сухопутних військ;
  • навчально-лабораторний комплекс.

На кафедрі проводиться підготовка за 3 спеціалізаціями:
Спеціальність – 253 “Військове управління (за видами збройних сил)”.
Спеціалізації:

  1. “Бойове застосування та управління діями військових частин механізованих і танкових військ”;
  2. “Бойове застосування та управління діями військових частин авіації Сухопутних військ”;
  3. “Бойове застосування та управління діями військових частин військ протиповітряної оборони Сухопутних військ”.

Історія створення та розвиток кафедри

Кафедра Сухопутних військ створена на базі кафедри тактики Національної академії оборони України (раніше – Академії Збройних Сил України).

19 квітня 1994 року вважається днем створення кафедри тактики – це день, коли відбулося перше засідання кафедри під керівництвом начальника кафедри полковника (з 1996 року – генерал-майора) ШАРОГО Володимира Івановича.

Кафедра почала працювати зі слухачами вже 1 вересня 1994 року. Першими науково-педагогічними працівниками, хто розпочинав організацію навчально-виховного процесу, були полковники Владислав Зорін, Володимир Овчинніков, Євген Кирилкін, Анатолій Шевцов, Сергій Кравченко, підполковники Володимир Стрижевський, Олег Сидоров, Володимир Мартинюк, Юрій Альошин, генерал-майор Валерій Щукін. Протягом 1995-1998 років до колективу кафедри увійшли досвідчені генерали Болеслав Дембовський, Іван Кондратюк, Борис Лавриненко, Олександр Плетенець, які займали значні посади у військах та привнесли до навчально-виховного процесу весь свій багатий службовий та життєвий досвід.

Етап становлення кафедри завершився першим випуском слухачів (набору 1994 року), який відбувся у 1996 році.

Вагомий внесок у розвиток кафедри внесли її начальники:
полковник Гончарук Микола Григорович, кандидат військових наук, професор, очолював кафедру з 1997 по 1998 рік та з 2013 по 2014 роки;

полковник Овчинніков Володимир Васильович, кандидат військових наук, доцент, очолював кафедру з 1998 по 2002 рік;

генерал-майор Герасименко Василь Петрович – начальник кафедри тактики з 2002 по 2005 рік.

У 2005 році кафедру тактики очолив полковник Стрижевський Володимир В’ячеславович (з 2009 року – генерал-майор), кандидат військових наук, професор. Саме під керівництвом полковника Стрижевського В.В. на базі кафедри тактики 1 вересня 2007 року була створена кафедра Сухопутних військ.

З 2015 року по 2021 рік кафедру Сухопутних військ очолював полковник Музиченко Дмитро Петрович, кандидат військових наук, доцент;

З 2021 року по 2024 рік кафедру Сухопутних військ очолював полковник Швалючинський Василь Володимирович, кандидат військових наук, доцент.

Усі військовослужбовці кафедри приймали участь у протидії агресії російської федерації починаючи з 2014 року (в антитерористичній операції та операції Об’єднаних сил), а також з 2022 року у російсько-українській війні.

Найбільшим підрозділом кафедри є предметно-методична комісія (ПМК) механізованих і танкових військ. Сьогодні ПМК очолює доцент кафедри Сухопутних військ полковник Шерихов Ігор Вячеславович.

ПМК протиповітряної оборони Сухопутних військ (ППО СВ) була сформована у 2007 році з метою забезпечення підготовки офіцерів оперативного рівня з питань бойового застосування та управління діями військових частин військ ППО СВ. ПМК очолює професор кафедри полковник Горбачов Костянтин Миколайович, доктор філософії.

Також у 2007 році була сформована ПМК армійської авіації (АА), яка забезпечує підготовку офіцерів оперативного рівня з питань бойового застосування та управління діями військових частин авіації СВ. Сьогодні ПМК очолює старший викладач кафедри полковник Єльчанінов Юрій Юрійович.

Науково-дослідна лабораторія проблем застосування родів військ Сухопутних військ – підрозділ, який здійснює наукову та науково-технічну діяльність на кафедрі. На сьогодні обов’язки начальника лабораторії виконує старший науковий співробітник кафедри під полковник Іващенко Сергій Володимирович.

Навчально-лабораторний комплекс призначений для забезпечення навчальної діяльності кафедри, підтримання навчальної матеріально-технічної бази у робочому стані та забезпечення повсякденної діяльності кафедри.Сьогоднінавчально-лабораторний комплекс очолює капітан Процков Назар Сергійович.

Основні досягнення та найбільш вагомі здобутки
Освітня діяльність

За підсумками освітньої діяльності у 2019 та у 2022 роках кафедра визнана кращою у Національному університеті оборони України.

За підсумками освітньої діяльності у 2023 році кафедра визнана кращою у командно-штабному інституті застосування військ (сил).

Протягом 2024 року кафедра організувала та провела підготовку близько 20-ти управлінь та штабів бригад, які були сформовані або відновлювали боєздатність як в університеті, так і за його межами (у тому числі за кордоном – у Німеччині, Польщі і Франції).

Наукова діяльність

У 2024 році кафедрою виконано:

  • одну науково-дослідну роботу,де кафедра була головним виконавцем;
  • дві науково-дослідні роботи – як співвиконавець;
  • три оперативних завдання.

У 2025 році кафедра як головний виконавець виконує одну науково-дослідну роботу та одну НДР як співвиконавець.

Науково-педагогічними працівниками кафедри у 2024 році опубліковано 6 статей в бібліографічній і рефератній базі Scopus, 9 статей у наукових фахових виданнях України та 30 тез доповідей на науково-практичних конференціях (семінарах).

Науковий потенціал

Науковий потенціал кафедри складають 7 наукових та науково-педагогічних працівників, з яких:

  • 3 – кандидати військових наук;
  • 1 – кандидат історичних наук;
  • 1 – кандидат технічних наук;
  • 2 – доктори філософії;
  • 2 – доценти;
  • 3 – ад’юнкта кафедри

Міжнародне військове співробітництво

Представники кафедри беруть активну участь у заходах міжнародного військового співробітництва:

  • участь у міжнародних навчаннях (Швеція – Вікінг-2018; Київ, НУОУ – міжнародні українсько-литовлькі командно-штабні навчання у 2018 та 2019 роках)
  • навчання на курсах підвищення кваліфікації (США у 2019 році; Литва у 2018, 2022 роках; Естонія, Великобританія, Польща у 2023 році; Румунія у 2024 році)

Навчальна матеріально-технічна база

На балансі кафедри перебуває:

  • 8 навчальних аудиторій і операційний центр;
  • 4 приміщення науково-педагогічних працівників;
  • навчально-лабораторний комплекс;
  • алея механізованих військ.

Спортивні досягнення

У 2019 році полковник Марченко Олександр Миколайович приймав участь у змаганнях з риболовлі, який проводився на спортивно-оздоровчій базі університету. У результаті колектив командно-штабного інституту застосування військ (сил) отримав перше місце у командному заліку серед інститутів НУОУ з риболовлі.

Нормативно-правова база