Музей
- Головна >
- Університет >
- Структурні підрозділи університету >
- Інші підрозділи >
- Музей
Військово-історичний музей Національного університету оборони України створений 25 липня 1992 року. Основними завданнями музею є збереження, використання і популяризація музейних предметів та музейних колекцій, освітлення інформації про славне минуле Збройних Сил України та героїчне сьогодення їх боротьби за територіальну цілісність і незалежність держави, проведення заходів військово-патріотичної роботи з особовим складом університету і цивільною молоддю.
Музей включає приміщення, яке знаходиться на 5 поверсі 5 навчального корпусу, де зберігаються біля 911 музейних експонатів основного та науково-допоміжного фондів. В музеї оформлено 15 виставкових шаф, в яких знаходяться подарунки від представників іноземних делегацій, що відвідували університет з робочими та дружніми візитами. У Книзі почесних гостей музею залишили захопливі відгуки міністри оборони, начальники генеральних штабів України, Китаю, Азербайджану та інших країн, представники українських та закордонних військових навчальних закладів, мери міст України, відомі політики.
Життєдіяльність університету з часів його заснування як військової освітньо-наукової установи до сьогодення зафіксовано у 592 унікальних світлинах. Експонати розкривають окремі віхи вищого військового навчального закладу. Лише експозиція військової форми висвітлює цілий історичний пласт. Так в музеї експонується парадно-вихідна форма маршала Радянського Союзу О.М.Василевського, іменем якого називався навчальний заклад-попередник, що знаходився на цьому місці. Плащ-пальто першого начальника Академії Збройних Сил України генерал-лейтенанта В.Д.Борискіна – експонат із історії війська нашої незалежної держави, яка прямує власним шляхом. Форма першого начальника Офісу зв’язку НАТО в Україні капітана першого рангу Лі Меріка – не просто черговий елемент військового одягу, він вносить певний акцент у спрямування інтересів України до партнерства з Північно-Атлантичним альянсом. Повсякденний кітель Героя України генерал-лейтенанта А.Т. Ковальчука, учасника АТО, випускника університету, символізує сучасну історію боротьби ЗС України проти агресії Російської Федерації.
Особливе місце займає колекція з 38 зразків холодної зброї. Серед цих експонатів більша частина – зібрана та подарована в 1999 році генералом армії України О.І.Кузьмуком, на той час Міністром оборони України. Решту експонатів склали зразки, подаровані колишнім курсантом артилерійського училища генерал-майором П.М. Барським та випускником Академії, національним героєм Азербайджану генерал-лейтенантом Акперовим Ровшаном Тельман огли. Зокрема, цікавим експонатом вважається офіцерська піхотна шабля зразка 1913 року, яка має загальну довжину 935 мм, довжина клинка з рукояттю – 870 мм, ширина клинка біля п’яти – 30 мм, товщина обуха в найбільш широкій частині складає 5 мм. Клинок шаблі стальний кований, з середнім вигином смуги, з загостреним внутрішнім краєм та гострим бойовим кінцем з одним долом у центральній частині та двома у верхній частині полотна. Поверхня полотна вкрита шаром нікелю з трафаретними травленими малюнками. За своїми властивостями клинок шаблі був призначений для рубання та колючих дій. Ефес шаблі складається з п’яти частин, рукояті чорного кольору з поглибленням у вигляді борозенок (для кращого утримання в руці).
Серед зразків холодної зброї є і символічні нагороди. У 1996 році в рамках міжнародного військового співробітництва королевою Великобританії Єлизаветою ІІ започатковано традицію щорічного нагородження почесним перехідним мечем королеви найбільш успішного випускника університету оперативно-стратегічного рівня підготовки. Перехідний почесний меч являє собою копію палаша офіцерського піхотного зразка 1897 епохи короля Георга V (правив у 1910-1936 роках). Загальна довжина палаша складає 1025 мм, довжина клинка з рукояттю – 987 мм, ширина клинка біля п’яти – 25 мм. Клинок палаша стальний нікельований, прямий, від середини полотна одне лезо (бойовий кінець складає два леза), з широким долом. Сторони полотна покриті травленим візерунком з елементами геральдики – вензелями Георга V під королівською короною. Ефес палаша складається з прямої рукояті, обтягнутою шкірою, та стальної гарди. Гарда зроблена широкою дужкою, яка переходить в захисну чашку з вензелем Георга V під королівською короною з правого боку. Піхви палаша дерев’яні, обтягнуті шкірою, з металевим устям, портупейними ременями зі шкіри. Палаш вироблявся англійською фірмою HAWKSWORTH в Шеффілді, засновником якої був майстер збройових справ Джозеф Хоуксворт (Joseph Hawksworth).
Значне місце серед зразків холодної зброї посідає перехідна шабля часів Богдана Хмельницького, історія появи якої пов’язана з музеєм Національної академії оборони України. У 2008 році під час відвідин музею тогочасний міністр оборони України Ю.І.Єхануров зауважив, що поряд з мечем королеви Єлизавети ІІ відсутня відповідна українська нагорода і варто її заснувати. І в 2009 році відповідно до наказу Міністра оборони України було запроваджено традицію нагородження перехідною шаблею часів Богдана Хмельницького найбільш успішного випускника університету оперативно-тактичного рівня підготовки. В ході вивчення зброєзнавчої літератури, а також дослідження державних та приватних колекцій холодної зброї при виготовленні шаблі за основу було взято зображення на гравюрі 1654 року голландського художника Гондиюса. Копія бойової шаблі XVII століття старопольського типу викувана та відшліфована вручну. Шабля виготовлена з марганцевистої сталі марки “65г” найближчого аналогу булату. Вважають, що за правильної термообробки та заточування, такою шаблею можна розрубати не лише вершника з конем, але й сучасний автомобіль. Гравірування-травлення виконувалося царською горілкою. Руків’я зроблено з чорного горіха та декоровано різьбленням, що імітує плетиво. Верх руків’я повторює оригінал, його виконано зі срібла у вигляді медальйону.
Перехідний меч королеви Великобританії Єлизавети ІІ і перехідна шабля часів Богдана Хмельницького зберігаються в одній експозиції.
Зразки вогнепальної зброї та боєприпасів попереднього століття займають центральне місце в експозиції музею. Серед них: кулемет “Максим” зразка 1910 року, крупнокаліберний кулемет ДШК зразка 1938 року, ПЗРК (переносний зенітно-ракетний комплекс) “Стріла–1”, навчально-тренувальні постріли різних калібрів. Для наочності і порівняння представлені макети гармат козацької доби.
Також присутні макети різних зразків військової техніки (танк Т-34, пускова зенітно-ракетна установка, станція наведення ракет комплексу “Куб”, пускова зенітно-ракетна установка комплексу “С-75”). Кафедра військово-морських сил НАОУ подарувала музею макет бойового корабля “чайка” часів козацької доби, виконаний в масштабі 1:32. Це безпалубний човен запорізьких козаків XVI–XVII ст. Натуральна довжина – близько 18 м, ширина й висота бортів – до 4 м. Ззовні для захисту бортів від стріл і куль кріпився пояс із очерету. Чайки мали поперечні переборки й лави, щоглу з вітрилом, 10–15 пар весел, носове і кермові весла, вміщували до 70 осіб. Озброєння – 4–6 фальконетів (гармат калібру 30 мм).
29 квітня 2000 року за ініціативи на той час Міністра оборони України генерала армії України О.І.Кузьмука на території Академії були облаштовані відкриті майданчики з технікою і озброєнням, які у 2022 році за ініціативи начальника університету генерал-полковника М.В. Коваля були доповнені новими зразками відповідної техніки і озброєння. На теперішній час загальна кількість складає 99 музейних експонатів техніки і озброєння. Серед яких особливе місце займає середній танк часів Другої світової війни “М4А2 Шерман”. В термін з 7 жовтня по 2 листопада 2004 року підводно-археологічною експедицією під керівництвом директора Департаменту підводної спадщини Інституту археології Національної академії наук України С.О.Воронова в акваторії річки Гнилий Тікич в південній частині села Нагірна Жашківського району Черкаської області було виявлено і піднято об’єкт підводної спадщини України – середній танк “М4А2 Шерман”. Він є одним із танків, отриманих Радянським урядом зі США в період 1942–1944 років за ленд-лізом. При опрацюванні архівних документів було виявлено, що цей танк входив до складу танкового полку 45-ї механізованої бригади 5-го механізованого корпусу 6-ої танкової армії 1-го Українського фронту. Екіпаж було укомплектовано на залізничній станції Вапнярка за добу до бою в складі чотирьох членів екіпажу (неповний склад). До екіпажу бойової машини увійшли жителі місцевих сіл, які не мали бойового досвіду, і які, скоріш за все, до цього американських танків не бачили взагалі. Командир – молодший лейтенант О.І.Морозов – недавній випускник танкової школи. В зв’язку із складними погодними умовами із 45 танків від місця формування до бойової позиції дійшла 21 машина (вузькі гусениці “американців” в’язли в грязюці). В останню мить перед загибеллю заряджаючий встиг подати снаряд у ствол.
Цей об’єкт було підбито 2 лютого 1944 року на кризі посеред річки двома влучаннями замаскованої в селянській хаті самохідної артилерійської установки Вермахту. На той час частини Червоної армії вели бойові дії з ліквідації прориву частин 5-ої танкової дивізії СС “Вікінг” Вермахту по завершенню Корсунь-Шевченківської операції. Снарядами було перебито ліву гусеницю і збито башту танка. Три члени екіпажу загинули на місці (в травні 1944 року поховані місцевими жителями в братській могилі). Механік-водій був поранений, добу переховувався в місцевих жителів і наступного дня був виявлений і розстріляний підрозділом СС (похований у братській могилі біля села).
Танк було виявлено на глибині 3 метри. Стан об’єкту 80% збереженості. Поряд на дні, з правого боку, знайдено башту. Ліва гусениця – пошкоджена. Також виявлено боєкомплект (5 снарядів калібру 75-мм, один в стволі), який знешкоджено саперами. Були відсутні зенітний та бортовий кулемети, частина внутрішнього обладнання машини, фрагменти двигуна, паливні баки, верхні люки та радіостанція, особисті речі екіпажу.
На честь 60-річчя визволення України від нацистських загарбників Інститут археології НАНУ передав об’єкт підводної спадщини України танк “М4А2 Шерман” на баланс Центрального музею Збройних Сил України, а згодом він був переданий до Національної академії оборони України. 20 листопада 2004 року відбулася перша урочиста демонстрація танка, відреставрованого на Київському ремонтно-механічному заводі. Високому гостю цього заходу військовому аташе США полковнику Джону Конону була вручена гільза, знайдена в “Шермані”, як символ спільної боротьби проти нацизму. Цей експонат є єдиним в Україні винятково цінним і рідкісним зразком бронетанкової техніки часів другої Світової війни.
22 – 24 серпня 2022 року До Дня Незалежності України на вулиці Хрещатик була установлена розбита трофейна військова техніка російської армії, яка символічно продемонструвала так звану “могутність” другої армії світу. Десять екземплярів цієї техніки було передано університету, що дало змогу створити окремий майданчик з експозицією ворожої техніки . Згодом надійшов і підбитий у Бориспільському районі Київщини Силами Оборони України російський танк Т-72Б3М.
Військово-історичний музей університету відкритий для відвідування організованих групових екскурсій кожного робочого дня з 9.00 до 17.00. Для оформлення екскурсії необхідно, не менш як за добу, надати листа-заявку на ім’я начальника університету (Додаток: зразок листа-заявки на проведення групової екскурсії), в якому вказати дату та час відвідування і кількість осіб у групі (список групи додати до листа), контактний телефон керівника групи.
Контактна особа, щодо організації та проведення екскурсії у військово-історичному музеї Національного університету оборони України: міський номер телефону: 044-271-07-18. Електронна пошта – admin_nuou@post.mil.gov.ua