Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Основне меню
Національний університет оборони України

Cимволічні нагороди

indoor

Серед зразків холодної зброї музею є і символічні нагороди. У 1996 році в рамках міжнародного військового співробітництва королевою Великобританії Єлизаветою ІІ започатковано традицію щорічного нагородження почесним перехідним мечем королеви найбільш успішного випускника університету оперативно-стратегічного рівня підготовки. Перехідний почесний меч являє собою копію палаша офіцерського піхотного зразка 1897 епохи короля Георга V (правив у 1910-1936 роках). Загальна довжина палаша складає 1025 мм, довжина клинка з рукояттю – 987 мм, ширина клинка біля п’яти – 25 мм. Клинок палаша стальний нікельований, прямий, від середини полотна одне лезо (бойовий кінець складає два леза), з широким долом. Сторони полотна покриті травленим візерунком з елементами геральдики – вензелями Георга V під королівською короною. Ефес палаша складається з прямої рукояті, обтягнутою шкірою, та стальної гарди. Гарда зроблена широкою дужкою, яка переходить в захисну чашку з вензелем Георга V під королівською короною з правого боку. Піхви палаша дерев’яні, обтягнуті шкірою, з металевим устям, портупейними ременями зі шкіри. Палаш вироблявся англійською фірмою HAWKSWORTH в Шеффілді, засновником якої був майстер збройових справ Джозеф Хоуксворт (Joseph Hawksworth).

Значне місце серед зразків холодної зброї посідає перехідна шабля часів Богдана Хмельницького, історія появи якої пов’язана з музеєм Національної академії оборони України. У 2008 році під час відвідин музею тогочасний міністр оборони Ю.І.Єхануров зауважив, що поряд з мечем королеви Єлизавети ІІ відсутня відповідна українська нагорода і варто її заснувати. І в 2009 році відповідно до наказу Міністра оборони України було запроваджено традицію нагородження перехідною шаблею часів Богдана Хмельницького найбільш успішного випускника університету оперативно-тактичного рівня підготовки. В ході вивчення зброєзнавчої літератури, а також дослідження державних та приватних колекцій холодної зброї при виготовленні шаблі за основу було взято зображення на гравюрі 1654 року голландського художника Гондиюса. Копія бойової шаблі XVII століття старопольського типу викувана та відшліфована вручну. Шабля виготовлена з марганцевистої сталі марки “65г” найближчого аналогу булату. Вважають, що за правильної термообробки та заточування, такою шаблею можна розрубати не лише вершника з конем, але й сучасний автомобіль. Гравірування-травлення виконувалося царською горілкою. Руків’я зроблено з чорного горіха та декоровано різьбленням, що імітує плетиво. Верх руків’я повторює оригінал, його виконано зі срібла у вигляді медальйону.

Перехідний меч королеви Великобританії Єлизавети ІІ і перехідна шабля часів Богдана Хмельницького зберігаються в одній експозиції.

indoor