Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Cкринька зауважень та пропозицій
Основне меню
Національний університет оборони України

БРАМАО "MAGURA V5"

БРАМАО "MAGURA V5"

MAGURA V5 — це абревіатура від Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus (безпілотний роботизований апарат морської автономної охорони) V5, а також названий на честь богині війни та перемоги у слов’янській міфології.

Згідно з відкритими джерелами, відомо про такі його характеристики:

Довжина: 5,5 м
Ширина: 1,5 м
Повна вага: 1000 кг
Корисне навантаження: 320 кг
Операційний радіус дії: до 400 км
Дальність ходу: до 800 км
Автономність: до 60 год
Крейсерська швидкість: 41 км/год
Максимальна швидкість: 78 км/год
Способи навігації: автоматична GNSS, інерціальна, візуальна
Передача відеоінформації: до трьох відеопотоків HD
Зв’язок — mesh-радіо з повітряним ретранслятором або супутниковий зв’язок.

Окрім катера, вибухівки та великої кількості технологічного устаткування для обслуговування дрона потрібно лише декілька осіб, включно з оператором та спеціальним пультом. Для спуску на воду катера не потрібні спеціальні майданчики, що дає змогу легко запустити його з будь-якого віддаленого місця.

Варто зазначити, що дрони більш ефективні з березня по листопад, оскільки в інший час умови на Чорному морі можуть бути несприятливі для керування ними. Тому до 2023 року дрон проходив переоснащення та вдосконалення, зокрема додали резервні засоби зв’язку.

Першою ціллю морських безпілотників ГУР 24 травня 2023 року став російський розвідувальний корабель «Іван Хурс», успішно атакований трьома дронами трохи більше як за 100 км на північний схід від протоки Босфор. А у серпні був підбитий нині вже знищений «Сергєй Котов». Згодом вдасться вполювати ракетний катер «Івановець» два десантних катери біля Чорноморського, а 14 лютого 2024 року було потоплено великий десантний корабель «Цезарь Куніков». А також брали участь у спільній з СБУ операції проти «Оленогорського горняка» — десантного корабля, що зазнав сильних ушкоджень.

Причин такого успішного знищення кораблів цим дроном кілька. Перш за все спеціалізація зброї — на відміну від інших дронів на кшталт SeaBaby чи Мамай, які спроєктовані, щоб вражати кораблі та прибережні об’єкти, MAGURA V5 атакує виключно кораблі, та переважно на рейді, а не в порту, де у них більше засобів захисту.

Також важливою є тактика атаки — зараз їх переважно залучають групами по 5 та більше дронів, а головною задачею першої фази є знерухомити ціль, тому початковий удар зазвичай завдається по двигунах. У другій фазі удари наносяться у найбільш вразливе місце корабля. Їх заздалегідь визначають при вивченні цілі під час планування місії. Якщо вдається зробити пробоїну, то наступний теж влучає туди.

Цей український ударний морський дрон вже зарекомендував себе як ефективний засіб ураження. За півтора роки він уразив 18 російських суден, завдавши збитків на понад 500 мільйонів доларів США.

Комплекс морського дрона включає не лише сам безпілотний апарат, оснащений автопілотом, а й системи відеоспостереження (в тому числі нічного бачення), дубльовані модулі зв’язку та бойову частину. Він також складається з наземної автономної станції управління, системи транспортування та зберігання, а також центру обробки даних. Вартість одного такого комплексу становить близько $270 тисяч.

Ще більшою сенсацією стала поява модифікації Magura V5, озброєної авіаційними ракетами Р-73. Це історичний прорив, адже тепер український морський дрон може не просто знищувати кораблі, а й атакувати ворожу авіацію.

Українські інженери змогли модифікувати ракету Р-73 класу «повітря — повітря», оснастивши її новою системою наведення, здатною працювати у ширшому куті. Дальність ураження модернізованої ракети сягає до 40 км, а вага бойової частини становить близько 8 кг. До того ж, Magura V5 із Р-73 можна назвати й першим у світі дистанційно керованим ЗРК, навіть якщо він розрахований лише на малу дальність ураження повітряних цілей.

Один з головних страхів російських моряків — це «невидимість» українських морських дронів. Magura V5 має низький силует і малу радіолокаційну помітність, що ускладнює його виявлення ворожими РЛС. Він здатен самостійно прокладати маршрут до цілі, уникаючи перешкод та мінуючи підходи.

При наближенні до ворожого корабля він переходить у фінальний маневр атаки. Завдяки потужному електродвигуну та гідродинамічному корпусу Magura V5 розганяється до максимальної швидкості й буквально «вгризається» у борт цілі. Українські розробники також впровадили важливу особливість — заплутування ворожих систем РЕБ. “Магура” може діяти разом із «роєм» дронів-приманок, які перевантажують російські системи оборони, дозволяючи основним ударним апаратам пройти до цілі.