Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Основне меню
Національний університет оборони України

Експозиція "Сталеві полотна"

Доступний до огляду в Національному університеті оборони України виставковий проект «Сталеві полотна» дозволяє відвідувачам ознайомитись з мистецькими роботами українських художників, що ілюструють різні етапи героїчного протистояння українського народу армії московських загарбників. Зважившись на повномасштабне вторгнення нахабний ворог розраховував швидко окупувати територію нашої країни покладаючись на свою потужну армію та десятки тисяч одиниць військової техніки. Проте, міф про «другу армію Світу» було вщент зруйновано героїчним спротивом, який чинили окупантам українці. Від уламків колишньої ілюзорної величі «руского міра» лишився лише метал, який завдяки мистецькому осмисленню українських художників став основою для прекрасного. Елементи броньованого захисту окупаційної армії зазнали переродження і продовжили життя у формі живопису.

Таким чином, броня, що мала слугувати російським окупантам у справі деконструкції нашої державності та ідентичності, тепер увічнює подвиг оборонців Києва, звитягу героїв українського неба й усіх тих, хто в часи відчаю і безнадії сміливо стали на захист рідної землі. Завдяки майстерній бойовій роботі Збройних сил України «полотнами» для робіт художників стали російський броньований штурмовик СУ-25 СМ «Грач», винищувач СУ-34, гвинтокрили КА-52, Мі-8, а також ворожі танки, БМД та багато іншого.

Використані для створення художніх робіт та інсталяцій елементи ворожої техніки та спорядження окупантів були належним чином зафіксовані та атрибутовані під час пошукових робіт здійснюваних музейно-експедиційною групою при НУОУ. Таким чином, кожна художня робота висвітлює конкретний бойовий епізод російсько-української війни та, фактично, є його частиною.

Серед представлених у рамках музейно-експозиційного простору експонатів на особливу увагу заслуговують ті, що тематично ілюструють окремі епізоди спротиву російській інтервенції. Так, битва за гостомельський аеродром проілюстрована роботами авторства Сергія Бабія «Аеропорт Антонов», «Аеропорт Антонов. Бій» та «Зграя». Роботи виконані на фрагментах російських гвинтокрилів КА-52 та Мі-8, що були безпосередньо знайдені членами пошукової групи у квітні 2022 року на території аеродрому. Художня робота «Аеропорт Антонов» виконана на кришці люку обслуговування російського розвідувального ударного гвинтокрила Ка-52 з технічним номером “800.06”. На обпаленому вибухом шматку металлу зображено висадку елітного російського десанту на злітно-посадкову смугу 24 лютого 2022 року. Інша картина,«Аеропорт Антонов. Бій», також авторства Сергія Бабія, ілюструє бій на злітно-посадковій смузі. Полотном для неї слугує захисна броньована пластина від знищеного Силами Оборони України російського гвинтокрила Мі-8.

Ціла серія художніх робіт проекту присвячена українським льотчикам. Це картини авторства Олександри Нетьосової та Сергія Бабія: «Привид Києва», «Заслужена кара», «Залізні яноголи» та «Бій над Ірпінем». Символічно, що для створення художніх робіт, які уславлюють наші військово-повітряні сили стали уламки знищених російських літаків. Насамперед це уламки виявлених пошуковою групою під керівництвом Павла Нетьосова Су-25 СМ «Грач» неподалік села Вишеград та селища Бородянка на Київщині, а також фрагменти Су-34 виявлені неподалік села Миколаївка.

Окремий блок виставкового проекту ілюструє історичну тяглість подій Революції Гідності 2014 та російського повномасштабного вторгнення 2022 років. До уваги відвідувачів представлені щити спец призначенців росгвардії, що були знайдені на місці знищеної російської колони неподалік м. Ірпінь. Окупанти, вочевидь, планували використати ці спецзасоби для придушення спротиву мирних українців на вулицях Києва, проте професіоналізм і мотивація Збройних Сил України, які захищали столицю, стали на заваді цим планам. Згодом, щити стали основою для художніх робіт Андрія Пальваля та Єлизавети Деримуки.

У березні 2023 року в мережі з’явилось відео, на якому російські окупанти рострілюють українського воїна. Дивлячись в обличчя смерті боєць промовив до ворогів: «Слава Україні!». Вже за мить його життя обірвала ворожа автоматна черга. Відео зі стратою швидко поширилось у засобах масової інформації і дуже скоро стало відоме ім’я Героя. Ним виявився боєць 163-го Окремого батальйону територіальної оборони Олександр Мацієвський. На вшанування Героя його портрет був написаний на фрагменті знищеної ворожої БМД художником Андрієм Пальвалем.

Серед представлених експонатів відвідувачі також мають змогу ознайомитись з мистецькими інсталяціями авторства Олександри та Павла Нетьосових. Особливе місце серед них посідає художня робота, що має назву «Квіти життя». Матеріалом для її створеннястали фрагменти гільз до російських артилерійських снарядів, якими ворог обстрілював Бучу, Ірпінь і околиці Києва, облаштувавши собі вогневу позицію неподалік Гостомеля. Проте, вправність і рішучість артилеристів Збройних Cил України змусили ворожу гармату замовкнути назавжди, а те, що мало вбивати українців, стало символом відродження життя. Головна ідея – це ілюстрація того, що російська військова агресія щодо України розпочалася задовго до 24 лютого 2022 року. Символічні квіти соняха, виготовлені авторами інсталяції, є нагадуванням про память полеглих Захисників України, що віддали свої життя за Свободу та Незалежність.

Загалом до уваги відвідувачів у рамках виставкового проекту «Сталеві полотна» представлено більше 25 інсталяцій та художніх робіт.