Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Основне меню
Національний університет оборони України

Кафедра радіотехнічних та спеціальних військ

полковник Олександр Пуховий
Начальник кафедри радіотехнічних та спеціальних військ кандидат військових наук, доцентполковник
Олександр Пуховий

полковник Олександр Якобінчук
Заступник начальника кафедри радіотехнічних та спеціальних військ кандидат військових наук, доцентполковник
Олександр Якобінчук

Історія кафедри розпочалася у липні 2000 року з першого набору фахівців зв’язку, автоматизованих систем управління та радіотехнічного забезпечення авіації, який було проведено на кафедрі організації зв’язку, автоматизованих систем управління та радіотехнічного забезпечення авіації Національної академії оборони України.

Кафедра радіотехнічних та спеціальних військ, як окремий структурний підрозділ, була створена 1 березня 2010 року у складі інституту авіації та протиповітряної оборони на базі кафедри Повітряних Сил в ході проведення організаційних заходів у Національному університеті оборони України.

Структура кафедри має риси структурного формування з повним циклом підготовки військових фахівців радіотехнічних військ та військ зв’язку, кібербезпеки та радіотехнічного забезпечення як для Повітряних Сил Збройних Сил України, так й інших військових формувань та дозволяє охопити усі види діяльності (навчальну, методичну, наукову та науково-технічну) щодо розвитку теорії і практики їх підготовки, застосування та забезпечення.

Основними завданнями кафедри радіотехнічних та спеціальних військ є:

  • підготовка військових фахівців для здобуття ступеня вищої освіти “магістр” за спеціалізаціями “Бойове застосування та управління діями військових частин радіотехнічних військ”, “Організація експлуатації та ремонту озброєння та військової техніки радіотехнічних військ”, “Організація зв’язку, автоматизація управління та радіотехнічного забезпечення” для Міністерства оборони України, Збройних Сил України та інших військових формувань держави;
  • проведення наукової та науково-технічної діяльності;
  • створення (удосконалення) нормативно-правової та матеріально-технічної бази для забезпечення освітньої діяльності;
  • забезпечення культурного й духовного розвитку особистості, виховання особового складу в дусі патріотизму й поваги до Конституції України.

Основні досягнення та найбільш вагомі здобутки

Навчальна робота кафедри спрямована на якісну підготовку офіцерів оперативного рівня ступеня вищої освіти “магістр”.

Кафедра приймає участь у підготовці фахівців усіх спеціальностей та спеціалізацій оперативного рівня Повітряних Сил і курсовій підготовці офіцерів на курсах професійної військової освіти (командно-штабному курсі тактичного рівня Повітряних Сил (L2) та курсах підвищення кваліфікації).

Підготовка слухачів здійснюється за стандартами вищої освіти, освітніми програмами, навчальними планами, програмами навчальних дисциплін, розробленими з урахуванням досвіду локальних війн і збройних конфліктів, участі Збройних Сил України в антитерористичній операції, операції Об’єднаних сил, відбитті повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України, миротворчих операціях та з урахуванням стандартів НАТО.

Науково-педагогічні працівники кафедри під час проведення занять поєднують класичні методи навчання з інноваційними. У підготовці слухачів особливу увагу приділяють системності і глибині засвоєння теоретичних знань та опануванню практичних умінь слухачами з урахуванням практичного досвіду.

В період з 2010 до 2023 року кафедра підготувала та випустила понад 150 офіцерів для Збройних Сил України та інших військових формувань, з них 8 – з дипломом із відзнакою та 4 – з дипломом із відзнакою та золотою медаллю.

Наукова і науково-технічна діяльність кафедри полягає у проведенні досліджень, спрямованих на вирішення актуальних проблем підготовки та бойового застосування радіотехнічних військ, військ зв’язку, кібербезпеки та радіотехнічного забезпечення; експлуатації озброєння та військової техніки радіотехнічних військ, військ зв’язку, кібербезпеки та радіотехнічного забезпечення; організації зв’язку, радіотехнічного забезпечення та автоматизації управління. Результати наукової і науково-технічної діяльності фахівці кафедри активно впроваджують в освітній процес у ході проведення навчальних занять.

Проблеми підготовки і застосування радіотехнічних військ, військ зв’язку, кібербезпеки та радіотехнічного забезпечення і шляхи їх вирішення науково-педагогічні працівники кафедри обговорюють на щорічних науко-практичних семінарах із запрошенням представників органів військового управління (військових частин) та інших вищих військових навчальних закладів і наукових установ. Крім того науково-педагогічні працівники та ад’юнкти беруть активну участь у наукових конференціях і семінарах НУОУ та інших наукових установ та закладів вищої освіти, у тому числі за кордоном.

Особовий склад кафедри активно працює над підготовкою та виданням навчальної, навчально-методичної літератури, монографій та наукових статей. За час існування кафедри науково-педагогічні працівники розробили і видали понад 50 підручників та навчальних посібників.

На кафедрі за час її існування виконано та реалізовано у практичній діяльності військ та освітньому процесі низку науково-дослідних робіт.

Школа винахідників кафедри підготувала й отримала патенти на понад 100 корисних моделей, надала десятки раціоналізаторських пропозицій.

На кафедрі однією з найважливіших складових наукової та науково-технічної діяльності є підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів.

Методична діяльність кафедри спрямована на підвищення методичної майстерності науково-педагогічних працівників, удосконалення методик, форм і технологій проведення усіх видів навчальних занять, узгодження змісту навчання із сучасними поглядами на застосування Збройних Сил у локальних війнах, збройних конфліктах, миротворчих операціях та з урахуванням досвіду російсько-української війни.

Науково-педагогічні працівники кафедри розробляють та постійно уточнюють зміст освітніх програм, навчальних планів, програм (робочих програм) навчальних дисциплін, а також регулярно проводять інструкторсько-методичні, показові, відкриті заняття, діляться досвідом проведення навчальних занять, приймають участь в педагогічних (методичних) експериментах.

Проведені методичні заходи сприяють формуванню єдиних поглядів науково-педагогічних працівників на методику організації і проведення всіх видів навчальних занять, розроблення навчально-методичних матеріалів, удосконалення методики проведення командно-штабних навчань та тренувань зі слухачами, ефективне використання й удосконалення навчальної матеріально-технічної бази кафедри.

На кафедрі особливу увагу приділяють підвищенню педагогічної майстерності викладацького складу, наукового рівня викладання навчальних дисциплін та забезпеченню якісного підходу до навчання слухачів, формуванню у них умінь діяти творчо, професійно виконувати службові завдання, що відповідають їх посадовому призначенню.

Набутий багаторічний досвід кафедри з підготовки фахівців для радіотехнічних військ та військ зв’язку, кібербезпеки та радіотехнічного забезпечення свідчить про те, що кафедра радіотехнічних та спеціальних військ є підрозділом, який активно бере участь у забезпеченні обороноздатності держави через формування людського капіталу шляхом підготовки висококваліфікованих фахівців для сектору безпеки та оборони відповідно до кращих стандартів освіти та практик НАТО та готових до майбутніх викликів.