Повідом про корупцію
Кібершахрайство
Основне меню
Національний університет оборони України

Кафедра економіки та фінансового забезпечення

полковник Луцик Юлія Олександрівна
Начальник кафедри
кандидат економічних наук, доцентполковник
Луцик Юлія Олександрівна

Кафедра економіки та фінансового забезпечення є структурним підрозділом інституту логістики та підтримки військ (сил) Національного університету оборони України і здійснює підготовку офіцерів з вищою освітою зі спеціальності 254 “Забезпечення військ (сил)” за спеціалізацією Економіка та фінансове забезпечення військ (сил).

Відповідно до затвердженого Міністром оборони України “Переліку замовників на підготовку військових фахівців”, Департамент фінансів Міністерства оборони України є замовником для підготовки військових фахівців оперативного рівня зі спеціальності 254 “Забезпечення військ (сил)” за спеціалізацією Економіка та фінансове забезпечення військ (сил).

Історія кафедри економіки та фінансового забезпечення

Кафедру економіки та фінансового забезпечення у різний час очолювали:

  • 2005-2010 рік – начальник кафедри економіки та фінансового забезпечення Національної академії оборони України полковник ШЕМАЄВ Володимир Миколайович, доктор військових наук, професор;
  • 2010-2011 рік – начальник кафедри економіки та фінансового забезпечення інституту оперативного забезпечення та логістики Національної академії оборони України полковник МІРНЕНКО Володимир Іванович, доктор технічних наук, старший науковий співробітник;
  • 2011-2019 рік – начальник кафедри економіки та фінансового забезпечення інституту оперативного забезпечення та логістики Національного університету оборони України імені Івана Черняховського полковник ТКАЧ Іван Миколайович, доктор економічних наук, професор;
  • 2019 рік по теперішній час – начальник кафедри економіки та фінансового забезпечення інституту логістики та підтримки військ (сил) Національного університету оборони України полковник ЛУЦИК Юлія Олександрівна, кандидат економічних наук, доцент.

Візія кафедри економіки та фінансового забезпечення: структурний підрозділ інституту логістики та підтримки військ (сил) Національного університету оборони України, що застосовує у своїй практичній діяльності кращі методики викладання фінансово-економічних дисциплін та новітні знання з метою забезпечення Збройних Сил України та інших складових Сектору безпеки і оборони України високопрофесійними фахівцями.

Місія кафедри економіки та фінансового забезпечення: надання високоякісних освітніх послуг у фінансово-економічній сфері здатних задовільнити попит Збройних Сил України та інших складових Сектору безпеки і оборони України у висококваліфікованих офіцерах-лідерах.

Кафедра економіки та фінансового забезпечення призначена для:

  • підготовки висококваліфікованих фахівців другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти;
  • проведення наукових досліджень в галузі економіки, фінансового забезпечення, з актуальних проблем, пов'язаних із плануванням, використанням і управлінням оборонними ресурсами.

Основні завдання кафедри

Підготовка військових фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти для Збройних Сил України та інших військових формувань відповідно до законів України у галузі знань 25 “Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону” з кваліфікаційним рівнем “магістр” для Збройних Сил України, інших військових формувань держави зі спеціальності 254 “Забезпечення військ (сил)” за спеціалізацією Економіка та фінансове забезпечення військ (сил).

Участь у підготовці військових фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти для Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України за всіма спеціальностями та спеціалізаціями підготовки університету.

Підготовка наукових та науково-педагогічних кадрів вищої категорії (доктор філософії) третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти для Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України у галузі знань 25 “Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону” зі спеціальності “254 Забезпечення військ (сил)”.

Підготовка слухачів на курсах професійної військової освіти для осіб офіцерського складу: Командно-штабні курси тактичного рівня (L-2), Курси офіцерів об’єднаних штабів оперативного рівня (L-3), Курси вищого керівного складу стратегічного рівня (L-4).

Підготовка слухачів на курсах підвищення кваліфікації для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України з питань: організації фінансового забезпечення потреб Збройних Сил України, внутрішнього контролю, внутрішнього аудиту, з питань економіки та організації розробки, виробництва, експлуатації, ремонту та утилізації військової техніки і майна.

Кафедра економіки та фінансового забезпечення застосовує у своїй практичній діяльності кращі методики викладання фінансово-економічних дисциплін та новітні знання в цій сфері з метою забезпечення Збройних Сил України та інших складових Сектору безпеки і оборони України високопрофесійними офіцерами-лідерами.

Укомплектованість та рівень підготовки науково-педагогічного складу вцілому забезпечує підготовку військових фахівців з фінансово-економічних питань.

Навчальна діяльність кафедри

На кафедрі проведено значну роботу щодо покращання змісту навчання, були розроблені та відпрацьовані програми навчальних дисциплін та робочі програми навчальних дисциплін за спеціалізацією “Економіка та фінансове забезпечення військ (сил)” з дисциплін: “Організація фінансово-господарської діяльності у Збройних Силах України”, “Макроекономіка та оборонні витрати”, “Стратегічне управління”, “Фінансовий менеджмент в оборонній сфері”, “Воєнно-економічний аналіз”, “Фінанси Збройних Сил України”, “Організація обліку та звітності за національними положеннями (стандартами) в державному секторі”, “Управління фінансово-господарською діяльністю у Збройних Силах України”, “Внутрішній аудит та фінансовий контроль у Збройних Силах України”, “Економіка підприємства”, “Аналіз господарської діяльності бюджетних установ”.

Кафедра економіки та фінансового забезпечення бере участь у розробці Освітньо-наукової програми зі спеціальності 256 Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності). Розроблена і впровадження нова навчальна дисципліна “Урядування та менеджмент оборонними ресурсами”.

Наукова та науково-технічна діяльність кафедри

Сфера наукових досліджень кафедри знаходиться у колі вивчення питань системи управління оборонними ресурсами, розробці рекомендацій щодо раціонального розподілу оборонних ресурсів з урахуванням досвіду держав-членів НАТО, удосконаленні системи закупівель для потреб оборони держави, запобігання фактам неефективного і нерезультативного використання оборонних ресурсів, поліпшення системи внутрішнього контролю і функціонування системи внутрішнього аудиту в державному секторі.

Кафедра як головний виконавець виконує науково-дослідні роботи, основні завдання яких полягають у пошуку шляхів удосконалення системи управління оборонними ресурсами:

  • “Обґрунтування рекомендацій щодо підвищення ефективності управління системою закупівель озброєння та військової техніки Міністерства оборони України”, шифр “Ефективність-З”. Обґрунтовано рекомендації щодо підвищення ефективності управління системою закупівель озброєння та військової техніки Міністерства оборони України;
  • “Аудит системи внутрішнього контролю: оцінки, процедури та дослідження”, шифр “Аудит СВК”. Розроблено методику проведення аудиту системи внутрішнього контролю та методику застосування показників ефективності системи внутрішнього контролю;
  • “Обгрунтування шляхів удосконалення функціонування системи закупівель для потреб Міністерства оборони та Збройних Сил України”, шифр “Закупівлі”. Обґрунтовано шляхи удосконалення функціонування системи закупівель для потреб Міністерства оборони та Збройних Сил України. На основі аналізу сучасних наукових розробок, законодавства України, іноземного досвіду запропонована методика оцінювання функціонування системи закупівель в системі Міністерства оборони України та Збройних Сил України в умовах воєнного стану, нагальним питанням якої є проведення ідентифікації та оцінки ризиків, визначення можливих шляхів їх зниження, особливо в умовах воєнного стану.

На постійній основі щорічно кафедрою проводиться онлайн науково-практичний семінар “Актуальні проблеми національної економіки в інтересах оборони і безпеки держави та шляхи їх вирішення”, до якого залучаються представники структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, органів військового управління, вищих військових навчальних закладів, цивільних закладів вищої освіти, громадських організацій, наукових установ, наукові та науково-педагогічні працівники інститутів, центрів Університету.

Метою зазначеного наукового заходу є обговорення актуальних проблем економіки в умовах протидії збройній агресії російської федерації (воєнно-економічний аспект) та пошук шляхів їх вирішення з урахуванням набутого досвіду. Під час висвітлення та обговорення увага приділяється проблемним питання сектору безпеки і оборони, які мають безпосередній зв’язок з рівнем та станом функціонування національної економіки та впливають на боєздатність військових формувань.

Інтернаціоналізація військової освіти за напрямком роботи кафедри

Кафедра економіки та фінансового забезпечення бере активну участь у підтримці міжнародного військового співробітництва. На постійні основі, кафедрою спільно з Головною інспекцією Міністерства оборони України, проводяться курси професійної військової освіти та підвищення кваліфікації військовослужбовців та працівників Збройних Сил України з питань внутрішнього контролю.

Зацікавленість кафедри у інтернаціоналізації військової освіти зумовлюється необхідністю надходження новітніх джерел інформації зі споріднених спеціалізацій та науково-технічних трендів розвитку практики і науки. Імплементація та впровадження нових підходів й кращих міжнародних практик країн НАТО – є одним із зобов’язань взятих, Україною на шляху до Європейського Союзу та НАТО.